Viskas apie saulę ir soliariumus

Soliariumai: ir gydo, ir kenkiaŽiemą pamatyti rudaveidę merginą ar vaikiną yra ne naujiena. Pastaruoju metu itin išpopuliarėjo soliariumai: žmonės nori skaisčios, sveikai įdegusios odos. Todėl dažnai net nesvarstoma apie grožiui naudojamų priemonių poveikį sveikatai. Pastaruoju metu daugumai paauglių merginų, daliai suaugusių moterų ir net vyrams soliariumas tampa vos ne kasdiene būtinybe, žmonės tampa psichologiškai priklausomi, susergama tanoreksija – tai psichologinis sutrikimas, kai žmogus nė dienos negali ištverti be tikrų ar dirbtinių saulės spindulių. Kodėl ji atsiranda? Ar visiems žmonėms soliariumai yra tinkami? Ką apie soliariumus kalba visuomenės sveikatos specialistai, gydytojai, psichologai?

Išorinis grožis – didžiausia žmogaus vertybė?

Pasak psichologės Jūratės Selilienės, tanoreksija glaudžiai susijusi su menku pasitikėjimu savimi, netinkamu savęs vertinimu. „Pamenu jauną moterį, kuri net nėštumo metu buvo šokoladinio įdegio. Jos kūdikis gimė anksčiau laiko, turėjo rimtų sveikatos problemų, gyvybė kabėjo ant plauko,- pasakoja psichologė.- Kodėl moteris taip elgėsi? Pagrindinė priežastis – noras būti gražia. Didžiausia merginos gyvenimo vertybė buvo grožis, tai dukrai įskiepijo jos mama. Taigi tėvų vaidmuo auklėjimo procese yra labai reikšmingas. Svarbu su vaiku nuo mažens (pagal jo amžių) kalbėtis apie grožį, padėti jam suprasti, kad gyvenimo esmė ir prasmė glūdi ne tik išorėje. Ypač paauglystėje svarbu tėvams išlaikyti pozityvų ryšį su vaiku, kad jų patarimai būtų ne mažiau svarbūs nei bendraamžių diegiamos ,,tiesos”. Jeigu tėvams sunku užmegzti kontaktą, jei draugai tampa vieninteliu, besąlygišku autoritetu, o soliariumas tampa gyvenimo būdu, reiktų kreiptis į psichologą ar psichoterapeutą. Psichologė J.Selilienė: „Šokoladinį įdegį vertinu tarsi kaukę, po kuria žmogus gali paslėpti savo skaudžius išgyvenimus, nepasitenkinimą savo išvaizda, meilės bei šilumos stoką, ieškojimą ir neatradimą savęs, intensyvų siekimą būti patraukliu sau ir kitiems. Dažnai, dirbdama su žmonėmis, girdžiu: ,,Einu į soliariumą, nes tai suteikia energijos, pagerėja nuotaika”. Ir tada kyla klausimas – kodėl žmogui trūksta energijos ir nėra nuotaikos? Gal yra esminių problemų, kurias reikėtų spręsti, o ne bėgti nuo jų, užsidedant rudo atspalvio kaukę? Juk be soliariumų yra daugybė sveikesnių savęs puoselėjimo būdų. Aš pasakyčiau paprastai: merginai, moteriai, bet kuriam žmogui reikia išmokti pamilti save tokį, koks yra, nesiekti mados ir visada pamąstyti, kad ne šokoladinis veidas, kūnas yra vertingiausias žmogaus grožio kriterijus, o jo vidinis pasaulis. Juk svarbiausia – išlikti savimi.” 

Soliariumai – medicinos priemonė


Gydytoja dermatologė Virginija Černiūtė tvirtina, kad soliariumai – viena iš fizioterapijos procedūrų. Sergantiesiems psoriaze (žvyneline), spuogais, kitomis odos ligomis – tai kompleksinio gydymo dalis. „Mes, dermatologai, soliariumus vertiname kaip saulę. Sveikam žmogui saulė – vitamino D šaltinis, nuo jos spindulių lygėja oda. Žinoma yra ir tai, kad saulės spinduliai pagerina ir nuotaiką: organizme gaminasi endorfinai – laimės hormonai. Bet nereikia pamiršti, kad nuo per didelio spindulių kiekio oda sensta. Niekada nesuprantu, kam eiti į soliariumus dėl „baisiai rudos odos”, kai dabar kosmetikos pramonė gamina tiek įvairiausių savaiminio įdegio kremų! Didžiausias soliariumų minusas – odos senėjimas, atsirandančios pigmentinės dėmės ir šlakai. Tos soliariumų mėgėjos, kurioms šiandien 16-17 metų, po 20 metų gailėsis – jų kūnai bus nusėti pigmentinėmis dėmėmis”, – perspėja gydytoja. Ji pataria prieš naudojimąsi soliariumu pasitarti su gydytoju dermatologu ar bendrosios praktikos gydytoju dėl savo odos tipo, vartojamų vaistų ir galimos organizmo reakcijos į ultravioletinę spinduliuotę. Pvz., jei po soliariumo išberia, tai ženklas, kad organizmas yra alergiškas saulei ir soliariumu naudotis nereikėtų. 

Taip pat soliariumu neturėtų naudotis asmenys:

 • turintys I-II odos tipą, daug apgamų, strazdanų, praeityje stipriai nudegę saulėje, turintys piktybinių odos pakitimų, sirgę odos vėžiu ar turintys odos vėžiu sirgusių šeimos narių;
 • vartojantys odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams padidinančius vaistus (preparatus), pvz.: antibiotikai, antidepresantai, sulfanilamidai, diuretikai, psoralenai, vitaminas A, retinoidai, vaistai diabetui, grybeliniams susirgimams gydyti ir kt.;
 • nėščios moterys;
 • asmenys, sergantys odos ligomis (jungiamojo audinio sisteminėmis ligomis, odos raudonąja vilklige, sklerodermija, tuberkulioze, cukriniu diabetu, katarakta, tireotoksikoze bei užkrečiamosiomis ligomis), asmenys, turintys širdies stimuliatorius ar transplantuotus organus.

Ar saugūs Marijampolės apskrities soliariumai?

Pastaruoju metu soliariumų skaičius Marijampolės apskrityje kiek sumažėjo: Marijampolėje yra 4, Vilkaviškio rajono savivaldybėje taip pat 4, Šakių rajono savivaldybėje – 3 soliariumai. Marijampolės visuomenės sveikatos centro ir Vilkaviškio bei Šakių skyrių specialistai, kontroliuodami soliariumų paslaugas, užfiksavo pažeidimų, skyrė piniginių nuobaudų. Pagrindiniai nustatyti pažeidimai yra šie: vienas soliariumas neturėjo įrangos techninių aprašymų, darbų atlikimo registracijos žurnalų (kada keistos lempos, kiek jos galioja, ar šalinti gedimai), nepildomos lankytojų kortelės, vienas soliariumas net neturėjo leidimo-higienos paso, keliuose soliariumuose nebuvo įrengta atskira vėdinimo sistema, darbuotoja dirbo nepasitikrinusi sveikatos, neturėdama sveikatos žinių atestavimo pažymėjimų, kai kur nebuvo vaistinėlės matomoje vietoje ir t.t. Nedideli, nekeliantys pavojaus visuomenės sveikatai trūkumai užfiksuoti beveik visuose soliariumuose. Grįžtamosios kontrolės metu specialistai konstatavo, kad pažeidimai pašalinti. Paaiškiname, kad soliariumo lempų darbo laikas (jis fiksuojamas pačiame įrenginyje) yra skirtingas, tai priklauso nuo jų gamintojų. Lempų patikras atlieka prižiūrinti tarnyba. Ji ne tik keičia lempas, bet ir teikia rekomendacijas, kiek darbo valandų jos yra tinkamos. Visuomenės sveikatos centro specialistai, atlikdami soliariumų kontrolę, stebi, ar patikros vyksta ir kaip dažnai (visi patikros darbai turi būti fiksuojami raštu tam skirtame žurnale). 

Dėl ko perspėja Lietuvos higienos norma?

Lietuvos higienos norma HN 71 : 2003 „Soliariumai. Įrengimas ir eksploatavimas” nustato, kad:

 • Soliariumuose turi būti viešai pateikta informacijapaslaugų vartotojams apie soliariumų keliamą riziką sveikatai, deginimosi režimą bei fotoalergiją sukeliančių medžiagų sąrašas.
 • Veikiant soliariumo įrangai turi nuolat veikti ventiliatorius ir laikmatis, skirtas ultravioletinio spinduliavimo laikui matuoti.
 • Švitinimų skaičius per metus (apie 30 seansų) neturi viršyti didžiausios metinės dozės (15 kJ/m2). Būtina atkreipti dėmesį į prietaiso instrukcijoje rekomenduojamą švitinimo trukmės tvarkaraštį.
 • Tarp dviejų pirmųjų švitinimųpadaryti ne mažesnę kaip 48 h pertrauką.
 • Paslaugų vartotojas, pirmą kartą apsilankęs soliariume, turi gauti paslaugų teikimo kortelę,kurioje pažymima švitinimo trukmė ir seansų skaičius.
 • Būtina naudotis apsauginiais akiniais su CE ženklu.
 • Jeigu paslaugų vartotojo odoje atsiranda neišnykstančių patinimų, žaizdų arba pigmentinių apgamų, draudžiama naudotis soliariumu ir būtina kreiptis į gydytoją.
 • Nerekomenduojama soliariumu naudotis paaugliams iki 16 metų.
 • Darbuotojai už padarytą žalą paslaugos vartotojui, aplaidumą ir netinkamą jiems priklausančių funkcijų vykdymą, taip pat už teisių bei kompetencijos viršijimą atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.